I dag kom Regjeringens forslag til statsbudsjettet og vi er budsjettert med 1 million til drift av Henrik Ibsen museum!
Vi har lenge jobbet med utviklingen av museet på Venstøp, og vi har fortsatt masse å glede oss over av fremdrift, milepæler og til slutt en åpning i 2028. Mens vi venter på jubileet i 2028, er det stas å feire slike gode nyheter på veien.
En hilsen fra direktør Christine Hermansen:
Telemark museum har jobbet med utvikling av Henrik Ibsen museum frem mot jubileet i 2028 i en årrekke. De siste årene har statlige, regionale og kommunale tildelinger samt private gaver satt oss i stand til å gjennomføre de nødvendige investeringene som skal til for antikvarisk istandsetting av Henrik Ibsens barndomshjem på gården Venstøp, og gjenbruk av den stedlige låven til utvikling av et nytt utstillingsbygg.
I årets statsbudsjett fikk vi øket driftsmidlene våre, noe som vil bidra sterkt til videreutviklingen av Henrik Ibsen museums kunnskapsproduksjon, formidling og aktive samhandling med andre aktører.
Vi verdsetter samarbeid utover egen institusjon høyt, og er en del av fellesskapet Ibsenbyen Skien hvor vi er en av mange samhandlende aktører på tvers av fagfelt, institusjoner, brukergrupper og interessenter. Vi skal ta vare på tilliten vi blir vist, og er veldig glade for samarbeidet med alle parter som jobber sammen med oss om Henrik Ibsen museum i Skien!