Foredrag: Spritsmugling i forbudstiden

ved Tron Wigeland Nilsen

spritsmugling - karikaturtegning fra Aftenposten

Karikaturen er hentet fra Aftenposten 09.10.1926 

Det var omfattende spritsmugling i Telemark under forbudstida (desember 1916 – 1927). Utenfor tollgrensa lå brennevinsskutene mer eller mindre fast, og det ble bokstavelig talt et kappløp mellom smuglere og tollere i nattens mulm og mørke. Dette ga grunnlag for mange spennende historier, men også mange triste skjebner. Den mest kjente smugleren var Einar Sørensen fra Sandefjord, også kalt smuglerkongen.

Foredrag ved Tron Wigeland Nilsen søndag 8. februar kl. 13 på Berg-Kragerø Museum.

Tron Wigeland Nilsen har bakgrunn som generalsekretær i Norges museumsforbund og daglig leder for Oslofjordmuseet. Som pensjonist har han slått seg ned i Stavern, hvor han blant annet driver ei nettside om kystkultur.

Billetter: 150,-/100,- (medlem venneforening)

For å forhåndskjøpe billetter, ta kontakt her

spritsmugling i forbudstiden, et sort-hvittbilde av to menn og en kvinne som sitter ved et bord. Foran seg på bordet står det mange flasker

Bildeutsnittet er hentet fra Berg-Kragerø Museums samlinger, BKM.F.007006

Se bildet og informasjon på digitalt museum

Søk
Search