Se høydepunktene her:
Planleggingsmåneden. Skoleopplegg skal på plass, det samme skal arrangementer for store og små. For bygningsvernet var det innearbeid med vedlikehold av vinduer og annet som hadde førsteprioritet og for arkiv og magasin var det forberedelser til bygging av nytt arkivbygg ved Brekkeparken. Det innebar blant annet flytting av forferdelig mange skriftlige dokumenter og fotografier.
Sesongstart med aktiviteter for voksne og barn i Brekkeparken. Vi monterte en vev fra 1876 sammen med frivillige fra Grenland husflidslag. Veven kunne alle få lov å prøve når de besøkte utstillingene.
Sesongens første eventyrstund var ved peisen i Lynnevikstua, foredragsserien O-fag startet opp, og vi markerte 200-årsjubileet for utvandringen fra Telemark til Amerika.
Fra før deltar Brekkeparken i reiselivsprosjektet Leken Lørdag i Skien. I 2025 startet også samarbeidet med Blide Barn. Ibsenmarkeringen i mars foregikk i Brekkeparken og Skien by, siden vi bygger om Henrik Ibsen museum på Venstøp.
Flere tømmerstuer i parken trengte reparasjon og vedlikehold. Først ut var reparasjon av råte i taket på Tveitenstua.
Historiehjelpen fra Gjerpen historielag startet opp registering av gamle foto i arkivbygget ved parken.
Tulipaner i full blomst og endene ankom parken! Teater Ibsen øvde på årets barneteater ute i parken, barna fikk løse påskemysterer sammen med Parkdetektiven og Brekkeparken kafé arrangerte afternoon tea for første gang.
Sommersesongen med innrykk av omvisere og kafémedarbeidere startet 1. mai. 10. mai kunne vi også åpne Ibsenstua ved Klosterporten, der Ibsenformidling og Ibsenvandringer startet.
Senere i mai kunne folk delta på gratis omvisninger og mye mer på Turist i egen by, DNT Telemark sin Seniordag var tilbake og barna spilte Dungeons and Dragons sammen med Parkdetektiven.
17. mai i Brekkeparken i solskinn samlet 2600 festpyntede gjester.
Denne måneden startet både Parkjazz og BrekkeQuiz på Brekkeparken kafé. Handel i Kleivbutikken og nystekte lefser i eldhuset var også ett av de mange tilbudene i sommerparken. For første gang arrangerte Jannicke Abrahamsen «Syng! I parken», emn feinede flott forestilling i strålende sol.
Bygningsvernet startet arbeidet med å rive taket på Serklandstua. Her var det også råte og det viste deg snart at det ikke bare var toppen av taket, men råten hadde forplantet seg nedover i bygningen.
Arbeidet med nytt arkivbygg er godt i gang. Fotosamlingene våre må ha bedre lagringsforhold.
Museet sender Parkdetektiven ut til Langøya for å redde «småkryp i fare», en populær aktivitet. Beats i parken startet opp sine fredagskonserter.
Dette var den siste sommermåneden med fullt trøkk på utescenen ved Brekkeparken kafé. Jannicke Abrahamsen var tilbake med sitt store Syng-show, de siste jazzkonsertene gikk av stabelen, Emil Solli Tangen sang klassisk og SUONI hadde sin tradisjonelle sensommerkonsert. I tillegg fikk vi besøk av noen gode, gamle band på Brekkeparken Bandfestival.
Bussens dag ble markert sammen med Rutebilhistorisk forening, avdeling Telemark og Skien kommune arrangerte stor seiersfest for Tour de France-syklist og etappevinner Jonas Abrahamsen. Vi har en følelse av at alt foregikk i strålende sommersol! De fleste utearrangementene gjorde faktisk det.
Høsten kom og Telemark museum arrangerte kurs, både i Brekkeparken og på Porselensmuseet denne høsten. De ble raskt utsolgt! Flere av oss ønsker digitale pauser, der vi kan lære oss gammelt håndverk. I september lærte Geir Morten Kåsastul fra Heddal bort rosemalingskunsten til ivrige elever.
Sommersesongen var over og åpningstidene endret til torsdag–søndag på muséet og kafé Aall Inn. Skoleundervisningen er i gang med Danseskole og Ibsenundervisning. Byggingen av arkivbygget holder frem!
Stormen Amy knekte en stor eikegren som falt over det lille, røde huset som museet eier i Brekkegata. Ellers gikk det forholdsvis greit i parken. Etter stormen, satte gartnere fra Skien kommune i gang med å sette 27000 tulipanløker.
31. oktober besøkte nesten 1500 personer den skumle Skrekkeparken.
Kursene fortsetter, både takktebakstkurset med Bodil Nordjore fra Vinje og halmsløydkurset med Mari Bryhni fra Løten var populære.
Den store finalen på årets sesong er julemarkedet. Selv om været ikke var det beste i år, så kom over 1300 personer for å handle og høre om gamle juletradisjoner.
Året ble avsluttet med populære julevandringer fra årestue til herskapshus. I tillegg fikk 700 andreklassinger lære om jul i gamle dager.
To åpningsdager på museet i romjulen var også populært. Vi ønsker dere alle et riktig godt nyttår og gleder oss til å se dere i 2026.
